Wełna z merynosów.

Produkty z wełny merino przeżywają swoisty renesans. Używane wcześniej jako zwykłe ubrania, dzięki niespotykanym właściwościom i dokładnej obróbce stały się towarem zdecydowanie luksusowym. Wełna jest znana ludzkości od mileniów. Nasi przodkowie nosili owcze skóry, ponieważ zwierzęta te były źródłem nie tylko pożywienia, ale również odzienia. Po udomowieniu owce były krzyżowane ze sobą tak, by dostarczać jak najwięcej runa i/lub mięsa. Runo owcze pochodzące z merynosów jest jednym z najlepszych i najdelikatniejszych. Nie sposób podrobić jego naturalnych właściwości.

Dlaczego powinieneś nosić ubrania i używać produktów z wełny z owiec merynosów?

Jest kilka powodów.
1. Jest przewiewna ‒ wełna ta jest materiałem oddychającym, mogącym odprowadzać wilgoć. Nosząc ubrania, pocimy się, merino pochłania wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. Może zaabsorbować do 30-35% swojej wagi, zostawiając skórę suchą. Dlatego produkty te nadają się do noszenia również latem.
2. Jest termoregulacyjna – oznacza to nic innego jak fakt, że w zależności od otoczenia ubrania utrzymują ciepło, gdy jest zimno i chłodzą, gdy robi się gorąco.
3. Jest ECO – nie ma w nich dodatków ani sztucznych włókien. Gdybyśmy z jakiegoś szalonego powodu zakopali wełnę merynosa w ziemi, to po 1-2 latach powinna się rozłożyć. Dzięki kupowaniu tego typu produktów dbasz o środowisko, a nasza planeta staje się lepszym miejscem do życia. Bycie eco jest na topie, a my bardzo się z tego cieszymy i mamy nadzieję, że nie jest to tylko chwilowa moda!
4. Nie wchłania zapachu – nie raz spotkaliście się z kimś, kto bardzo intensywnie pachnie. Odpowiedzialne za to są bakterie, namnażające się na skórze pod wpływem potu, powodujące nieprzyjemną woń. Na szczęście produkty merino nie absorbują tego zapachu. Są jednym z niewielu naturalnych produktów mających tę właściwość.
5. Jest ognioodporna – nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury! Więc bez większych obaw możesz usiąść przy ognisku i cieszyć się chwilą. Nie znaczy to, że ogień tej tkaniny nie uszkodzi. Zwracaj na to uwagę.
6. Jest miękka – w przeciwieństwie do wełny pochodzącej od innych ras owiec, wełna merino nie jest szorstka. Wełna powstaje z keratyny ‒ tej samej substancji co ludzkie włosy - ma jednak unikatową strukturę i jest od nich cieńsza.

Zastanawialiście się, skąd wzięło się merino?

Gdy mówimy o merynosach, na myśl powinna przyjść nam Australia i Nowa Zelandia. To tam co roku odbywa się strzyżenie wełny, która całe rok rośnie na owczych grzbietach, była wystawiona na ciężkie, zmienne warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg, mróz, wiatr, upał.
Owce te nie są autochtoniczną rasą, mimo bardzo dużej liczby stad w Australii i Nowej Zelandii. Otóż owce te prawdopodobnie pochodzą... no w sumie to nie wiadomo. Badacze, teoretyzując, mówią, że z Azji. Natomiast pierwsze wzmianki pochodzą z Hiszpanii. Miały trafić tam około XII wieku najprawdopodobniej dzięki ludom berberyjskim. Bardzo możliwe jest, że przodkowie obecnych owiec paśli się na zachodnich obrzeżach Sahary. Druga z teorii mówi o tym, że skrzyżowano hiszpańską owcę churro z owcami włoskimi i północnoafrykańskimi. W późniejszym czasie pojawiły się w innych częściach Europy, m.in. w Anglii czy Niemczech. Początkowo były używane do produkcji taniej odzieży. Do Australii zawędrowały wraz z osadnikami i więźniami z Pierwszej Floty.

Ciekawostka:
Pierwsza Flota – nazwa określająca flotę 11 okrętów, które wyruszyły z Anglii do Australii, by
założyć w Nowej Południowej Walii w Zatoce Botanicznej brytyjską kolonię karną.

Następnie nastąpiło krzyżowanie jednych owiec z innymi tak, by przyrost runa był jak najefektywniejszy, a mięsa jak największy. Przez ostatnie 200 lat Australia i Nowa Zelandia przodują w produkcji wełny. Australia stała się najbardziej zaawansowanym krajem przemysłu wełnianego, a zaawansowane systemy pozwalają na wyśledzenie farmy, na której odbywało się strzyżenie. W Nowej Zelandii 97% merynosów znajduje się na Południowej Wyspie.
Do czego możemy wykorzystać te ubrania?
Niewątpliwie w tym aspekcie króluje bielizna termoaktywna oraz odzież przeznaczona do turystyki górskiej. Natomiast w ofercie wogoole.pl znajdą Państwo rzeczy, których można użyć w domu, takie jak koce, kołdry czy poduszki. Są także wyroby rehabilitacyjne: kamizelki, bambosze, pasy, nałokietniki czy nakolanniki.